DLC-Sistemi-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler
DLC-Sistemi-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler

Piyasaya sürülen büyük bütçeli video oyunlarının büyük bir kısmı DLC sistemini kullanmaktadır. Oyuncuların büyük bir kısmı, bu DLC sistemlerinden hoşlanmasa da bu sistem oyun firmaları tarafından oldukça seviliyor. Peki, DLC sistemi nedir? Bu yazıda, video oyunlarındaki DLC sistemi hakkında bilmeniz gerekenleri açıkladık.

Video Oyunlarındaki DLC Sistemi Nedir?

DLC, “indirilebilir içerik” anlamına gelir. DLC sistemi, oyuncuların video oyununa ek bir dijital içeriktir. DLC’leri çevrim içi olarak video oyunları üzerinden veya Steam, PlayStation Store gibi dijital oyun platformları üzerinden satın alabilirsiniz. DLC’ler çoğu zaman ücretlidir ancak bazen ücretsiz olarak da sunulurlar. DLC’ler bazen video oyunu ile birlikte paket halinde de satılır.
DLC’lerin bir kısmı sadece görünümler ve seslendirmeler gibi basit kozmetik değişikliklerken bir kısmı ise oyuna tamamen elden geçirilmiş yeni alanlar, hikayeler ve oyun mekanikleri sunar. Bazı indirilebilir içerikler, oyuna yüzlerce saatlik ek oynanış süresi ekler. Geliştiriciler, genellikle DLC’yi oyuncuların yıllar sonra bile oyun ile ilgilenmelerini sağlamak için kullanırlar.

DLC Sistemi Ek Para Kazanma Yöntemi Olarak Kullanılıyor

Birçok oyun geliştiricisi, DLC sistemini bir ek para kazanma yöntemi olarak kullanır. Geliştiriciler, genellikle daha fazla para kazanmak için oyunlara “mictotransaction” yani “mikro ödeme” iş modelini eklerler. Geliştiricilerin diğer yöntemi ise “Season Pass” paketidir. Oyuncuların belirli bir süre içinde piyasaya sürülen mevcut ve gelecekteki tüm DLC’lere erişmesini sağlar. Bunlar, periyodik olarak yenilenen oyun serilerinde yaygın olarak kullanılır, böylece oyuncular bir sonraki oyun piyasaya sürülene kadar sürekli yeni içeriklere ulaşabilir. Çok sayıda oyuncu, Season Pass paketlerini aşırı pahalı oldukları ve şeffaflıktan yoksun oldukları için eleştirmektedir.

Oyuncular tarafından Oluşturulan DLC’ler

Bütün DLC’ler oyun geliştiricileri tarafından yayınlanmaz. Oyuncuların bir kısmı da oyunlar için bazı içerikler oluşturur. Oyuncular tarafından oluşturulan DLC’ye genellikle “mod” denir. Bunun harika bir örneği The Elder Scrolls V: Skyrim’dir. Skyrim, neredeyse 9 yaşında olmasına rağmen hala en büyük ve en aktif mod yapımı topluluklarından birine ev sahipliği yapıyor. Modlar sayesinde oyunların oynanış süresi uzar ve sürekli güncel kalırlar. Bu sebepten dolayı oyun çıktıktan yıllar sonra bile çok sayıda oyuncu tarafından oynanır. Örneğin, Blizzard tarafından geliştirilen Warcracft III, 2003 yılında piyasaya sürüldü ancak hala aktif bir oyuncu topluluğuna sahiptir.

DLC Sistemi Video Oyunlarını Daha İyi Hale Getirebilir

DLC, bazı oyun geliştiricileri tarafından ek para kazanmanın bir yolu olarak kullanılsa da oyunları daha iyi hale getirmek için kullanan birçok şirket örneği de bulunuyor. Örneğin, açık dünya keşif oyunu No Man’s Sky için yayınlanan DLC’ler oyunu daha iyi hale getirdi.
No Man’s Sky, çıkış yaptığında geliştiricinin vaat ettiği özelliklere sahip olmadığı için eleştirilerin odağı haline gelmişti. Ancak geliştirici, çok sayıda ücretsiz büyük DLC yayınladı. Bu DLC’ler ile birlikte oyunun içerik miktarı önemli ölçüde arttı. Bu güncellemeler ile birlikte oyun daha keyifli bir hale geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here