Player Unknown’s Battle Grounds – PUBG

                Bu yazı serimizde sizlere PUBG’den bahsedeceğiz. Nedir bu PUBG, kim tarafından yapılmıştır, yapımcı ve yayımcı şirketi kimdir, geliştirme aşamalarındaki süreçler nasıl ilerlemiştir?

                İlk olarak Player Unknown’s Battle Grounds’un türkçe anlamına bakalım “Bilinmeyen Oyuncunun Savaş Alanı”  peki bu bilinmeyen oyuncu kimdir? Brendan Greene 1976 İrlanda doğumlu asıl Mesleği fotoğrafçı olan. Brendan’ın aklında oyun tasarımcısı olmak yoktu. Geniş hayatını anlatmaktansa direk yazılım dünyasına giriş hayatını anlatıp sizleride sıkmak istemiyoruz.  Call of Duty ve Assassin’s Creed ile çok uzun saatler geçirdiğini söyleyen Brendan bu oyunlara ne kadar çok vakit ayırsada pek sevememiş ve hepimizin içerisinde zaman zaman tetiklenen o oynanacak birşey yapmayalıyım dürtüsü harekete geçmiş. Çok iyi bir tasarımcı olmasa da kod bilgisinin olduğunu söyleyen Brendan Greene günümüz tabiriyle asosyel olmuş ve hafta sonları dışarı çıkmarak elinde bulunan vakitleri sürekli değerlendirerek yapmak istediği oyun üzerine çalışmalar yaptığını ve Battle Royal’e konseptini ortaya çıkardı. Battle Royal nedir diye kısaca değinirsek;

Bir grup insanın belirli bir alanda sadece kıyafetleri ile atılması ile oyun başlıyor. Burada bir parantez açmak istiyorum bir çoğumuzun izlediği filmde sanki bu olmuştu, hatırladınız mı? 2007 Yapımı “ Yaşamak İçin Öldür “ filmi başrolünde Steve Austin’in oynadığı bir grup mahkumun helikopterden adaya atıldığı bu filmde de oyuncular sadece kıyafetler ile bir adaya atılıyordu. Adanın çeşitli yerlerine kurulmuş kameralar ile mahkumlarımız izleniyor ve anlık olarak internette canlı yayın yapılıyordu. Elbette bu canlı yayını izleyebilmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyordu. Film hakkında izlemeyenler için fazla spoiler vermeden bitirmek istiyorum. Bence izlemeniz gereken filmler listesine eklemeli ve üst sıralarda tutmalısınız. Şimdiden iyi seyirler.

Battle Royal Doğuyor

Brendan Greens’in geliştirdiği modda yere iner inmez hayatta kalmak için gerekli malzemeleri bulmak gerekiyor, nedir bu malzemeler? Silah, mermi, sağlık eşyaları, çelik yelek, kask vb. Oyunun belirlediği aralıklarla harita daralmaya ve günümüz tabiri ile gaz yayılmaya başlıyor. Büyük bir alanda başlayan oyunumuz oyuncuları tek bir bölgeye toplanmasını sağlayarak oyuncuların karşılaşmanı ve son hayatta kalan oyuncu oyunu kazanıyor.

Günümüzden yedi yıl önce takvimler 2013’ü gösterirken Battle Royal oyun konsepti hayatımıza girdi. Çok kısa zaman içerisinde kendisine çok iyi bir oyuncu kitlesi kazandırdı. Brendan Greene bu süreçte herşeyi kendisi ayakta tutmayı çalıştı ve kısa sürede almaya başladı. Ve o dönüm noktalarından birisi geldi Daybreak Games şirketi H1Z1 oyuna danışmanlık yapmak için Brendan Greene’ye teklif ile geldi.

Daybreak Games, Bluehole ve Brendan Greene

Daybreak Games şirketi ile anlaşıp çalışmaya başlayan Greene oyun sektöründen para kazanmaya başladı. 2015 Ocak’ta Brendan Greene’nin kariyeri bambaşka seviyeye ulaştı. H1Z1 oyunu ile oyuncuların elinde büyüyen Battle Royal sektörü H1Z1’in 1. Yılındayken Bluehole şirketi Brendan Greene ile görüşmek için kapısını çaldı.

Güçlü bir şirket olan Bluehole yep yeni bir Battle Royal oyunu yapmak istiyordu. Bluehole hazırladığı demoları Green’e sundu. Kısa bir düşünmenin ardından imzalar atıldı ve o an geldi! Steam satışları bir anda patladı. Online yayın platformlarında LOL, CS Global ve nice oyunları gerisinde bırakarak toplam 30.000.000 civarında satma başarısı gösterdi.

Bu hikayede ders almamız gereken o kadar konu var ki saymakla bitmez ama bizim dikkat çekmek istediğimiz konu tam olarak şu; Eşinden henüz yeni ayrılmış bir fotoğrafçının bir mod yapmak istiyor ve yalnız başına Battle Royal konseptini yaratıyor. Günümüzde pek çok Battle Royal oyunu bulunmakta ve evet bu yeni oyun konspeti bir çok firmanın büyümesini sağlayan fikir bir fotoğrafçıdan çıktı…

Sonra ki yazımızda yapım süreçlerini size aktarıyor olacağız.

Sağlıcakla kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here