(Resim kredisi: Microsoft)

Flight Simulator 2020’de hangi eleştiriyi yaparsanız yapın, tüm gezegeni olağanüstü ayrıntılarla yeniden yaratması ve ardından herhangi bir yere uçmanıza izin vermesi gerçeğiyle hafifletildi. 

Ne inanılmaz bir başarı. Bing Maps, Azure AI ve fotogrametri verilerinin gücünden yararlanan geliştirici Asobo, hepsine hükmetmek için açık bir dünya inşa etti ve bu tamamen keşfedilebilir sanal dünyanın katıksızlığı, buna, bir uçuş simülatörünün haklar gereğince yapması gerekenden çok daha geniş bir çekicilik sağlıyor. sahiptir. Eğitimdeki meraklılar ve pilotlar için bir öğrenme aracı olduğu kadar, aynı zamanda bir oyun ve ILS vektörleri hakkında bilgi veremeyenler için bir oyundur . Bu, her iki kalabalığı da yıllarca PC oyun dünyasının destekçisi olacak kadar memnun etmelidir. 

Bu önemli uyarı ile şunu söyleyeyim: Flight Simulator 2020 ile ne kadar çok zaman geçirirsem, o kadar hayal kırıklığına uğradım. 

Elbette erken günler. Kısa mesafeli havayollarının çoğu, bir pilotun bir uçağa kaptanlık yapabilmesi için 3.000 saatlik uçuş süresine ihtiyaç duyar ve ben de yaklaşık bir haftadır buradayım. Ama şimdiden güçlü bir anlayışa sahip olduğum şey, eğitim aracı olarak bunun bir öğretmen değil, bir sınıf olduğudur. 

Uçuş okulu, Sedona, AZ’nin doğal kırmızı kaya manzarasının üzerinde bir Cessna’yı kontrol etmenin temellerini kavramanızı sağlayacak bir avuç ders sunuyor ve neyse ki FSX’in Superman 64 çemberleri artık yok. Ama sana söylemediği çok şey var. 

Boş bir sınıf. Kalkış için dünyanın tüm havalimanlarından ama hiç kimse size tüm ATC konuşmalarının ne anlama geldiğini söyleyecek. Kimse size VOR uçuş planlarından veya ILS yaklaşımlarından bahsetmiyor ya da kıtalar arası bir Dreamliner uçuşunda 14 saat boyunca küçük ayarlamalar yaparak boyundurukta oturmanıza gerek olmadığını söylemiyor. 

Açıkçası topluluk, YouTube’a akla gelebilecek her tür öğreticiyi doldurarak, öğretmenler haline gelecek. Bunun olacağını hepimiz biliyoruz, ancak Asobo’nun kendi uçuş okulunun kalkış ve inişlerden daha fazlasını kapsaması iyi olurdu. Olduğu gibi, şu anda neden hata yaptığımı ve belirgin bir geri bildirim eksikliği hissettiğimi merak ederek çok zaman harcıyorum. 

Yine de hayal kırıklığımın bir kısmı bundan biraz daha sığ. Uykulu kırsal manzaralarda, RTX 2080 Ti, I7 9700K ve 16GB RAM’imle ultra ayarlarda 60’a yaklaşan kare hızları elde edebiliyorum, ancak binalar ekrana girdiğinde genellikle 20’nin altına düşüyorum. Aslında dünyanın bazı yerleri var. Basitçe uçamıyorum — New York, en düşük grafik önayarında bile sınır dışı, 20 fps bile üretmekte zorlanıyor. Aynı Toronto için de geçerli. Bu alanlarda çarpışmalar (oyun, uçak değil) yaygındır ve ayrıca bir cihazı taktığımda veya çıkardığımda benim için masaüstüne çöktü. Hepimiz oyunumuzun o karavana benzemesini istiyoruz, ancak üst düzey donanımla bile şu anda boş bir rüya gibi görünüyor. 

(Resim kredisi: Microsoft)

Bunların ikisi de kısa vadeli problemlerdir. Bilgi, ister doğrudan ileten Asobo ister topluluk olsun, gelecek. Oyun güncellemeleri, sürücü güncellemeleri veya uzun vadede yeni GPU’lar ile kare hızları iyileşecektir. Bu yüzden bu hayal kırıklığını bir kenara bırakmalıyım ve Flight Simulator 2020’nin uzun vadede ne anlama geldiğini düşünmem gerekiyor: bu, aşkın bir yazılım parçası.

Elinizde bir Xbox denetleyicisi olan, basitleştirilmiş bir uçuş modelini yöneten ve Kola süper derin sondaj deliğine veya Vredefort kraterine veya evinize veya Vinicunca gökkuşağı dağına bakarken sanal turizm için bir ortam olabilir. Sadece bu şartlarda kabul edilmenin bedeline değer.

Ve masanızdaki bir uçuş çubuğu, bir gaz kolu ve birkaç gösterge paneli ile, X-Plane 11’i bir kenara itmeye hazır ultra gerçekçi bir simülasyon haline gelebilir. Bu cihazları kalibre etmek şu anda biraz acı verici, bazı kontroller ayrı kontrolörler tarafından iki kez eşleştirildi (gaz kelebeği gerçek gaz koluma göre eşlendi ve uçuş çubuğumdaki bir kaydırıcı), ancak daldırma hissi harika. Ve yaklaşan VR versiyonunun potansiyeli hakkında kafamı bile alamıyorum. 

(Resim kredisi: Microsoft)

Asobo, hem dünya haritası hem de uçuş modeli için aylık olarak değişen güncellemeler vaat eden, çıkış gününün çok ötesine uzanan bir yol haritasına sahiptir. Her parçasına ihtiyaç duyduğu şey, daha büyük bir deneyim küratörlüğüdür. Menülerinde gizlenmiş iniş zorlukları ve çalı uçuşları, harika sindirilebilir deneyimler ve bunlardan daha fazlasını istiyorum. Ünlü yerlere ve doğal tuhaflıklara ve aşırı hava koşullarında gezi turları istiyorum. Gelişmekte olan bilgi tabanımı farklı uçaklara, yaklaşmalara ve hava koşullarına uygulamaya çalıştığım için şu anda bu küratörlü senaryolar benim için en çok çekişi barındırıyor. 

Flight Simulator 2020 ile şu ana kadar buradayım. Uzun odak ölçeğindeki katıksız başarı nedeniyle bırakmam gereken sıkıntılardan rahatsız. Dünyayı bir oyunda daha önce gördüğümüz kadar yüksek sadakatle keşfetme fırsatı, hiç öğretmen olmadan uçmayı öğrenme ve bunu 27 fps’de yapma konusundaki şaşkınlığımı geçersiz kılıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here