Kulüpler Neden Kapanıyor?

Topluluk Araçlarının Evrimi

Toplulukları geliştirmeye, büyütmeye ve yönetmeye yarayan araçlar geçtiğimiz yıllarda çok büyük yol kat etti. TeamSpeak’ten Ventrilo’ya, Mumble’dan Discord’a, geliştiriciler yıllardır oyuncuların yenilikçi yollarla iletişim kurabilmesine yardım ediyor. İlk başta yazılı ve sesli sohbet hizmeti sunan araçlar farklı oyunlar oynayan oyuncuların iletişim kurmasını sağlayan, oyuncuların oyunlarını yayınlamasına olanak tanıyan ve sonraki oturumlarını planlamasını sağlayan özelliklerle dolu, oyun oynamaya odaklanan araçlara dönüştü.

Discord gibi şirketlerin ana odağı toplulukların ve arkadaşların birbirleriyle rahatlıkla konuşabilmesi. Discord gibi bir uygulamadaki özellikleri, bizim kendi takım iletişimi ve sosyal topluluk aracımız kulüplerle kıyasladığımızda aradaki fark çok açık bir şekilde belli oluyor. Kulüpler, geliştirmek veya güncellemek istediğimiz bir sürü muhteşem LoL özelliğinden yalnızca biri. İlgilenmemiz gereken bunca şey varken sektörün öncülerinden daha iyi bir topluluk aracı geliştirebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu bizim için bir sorun teşkil etmiyor ve hepinize onların geliştirdiği araçları kullanmanızı tavsiye ediyoruz!

Teknolojik Kısıtlamalar

Tamam, bu kısım biraz sıkıcı ama aldığımız bu kararda önemli bir paya sahip. Kulüpler, bizim geliştirdiğimiz bir sistemi ve üçüncü taraf yazılımlarını bir arada kullanarak çalışan bir araç. Zamanında heyecan vericiydi. Maalesef bu harici bileşenler orijinal geliştiriciler tarafından artık desteklenmiyor ve bu teknoloji de güncellenmeyen bütün teknolojilerle aynı kaderi paylaşmaya mahkûm hale geldi: eskimeye. Ekibimiz bir süredir ortaya çıkan sorunları derme çatma yamalarla düzeltiyor fakat şu anda tek yaptığımız şey kaçınılmazı geciktirmek. Kulüplerin önümüzdeki on yıl boyunca League of Legends deneyiminin bir parçası olmaya devam etmesini istiyorsak, sistemi en baştan inşa etmemiz gerekiyor.

Bütün sistemi baştan inşa etmemiz gerekeceği için durup kendimize şu soruyu sormamız gerekti: Kulüpleri baştan inşa etmek odaklanmaya değer bir uğraş mı? Oyuncuların en çok işine yarayacak şey bu mu? Sosyal sistemler, sınıfının en iyisi deneyim sunabileceğimiz bir alan mı? Topluluk yönetimi araçlarında gerçekleşen mevcut ilerlemeye baktığımızda, bunun üzerine odaklanmamızın oyuncular için en doğru şey olmayacağı açık bir şekilde görülüyor.

Kendi alanımıza odaklanmak

Bizim en iyi bildiğimiz şey, League of Legends (ve artık TFT) üzerinde çalışmak. Oyuncular için eksik olduğunu hissettiğimiz bir alan gördüğümüzde (kulüpler ilk başta bu amaçla çıkmıştı), oyunculara faydalı olabilecek şeyler üretme fırsatını asla geri tepmeyiz. Ancak, oyunculara alternatiflerden daha düşük kalitede bir deneyim sunacaksak diğerlerinin önünü kapatmamamız gerektiğini düşünüyoruz.

Bu yüzden gelecekte herkes için muhteşem bir deneyim sunabileceğimiz alanlara odaklanmamız gerektiğine inanıyoruz. Bunlar oyunun huzurunu bozan davranışları önlemeistemcimizi iyileştirme (en sonunda!)eşya sistemimizi yenileme ve TFT oynamanın yepyeni yolları gibi alanlar.[1] Muhteşem topluluk yönetimi sistemleri kurma işini yapan diğer insanlar var. Bizim, oyuncuların ihtiyaçlarına farklı bir şekilde yanıt vermeye odaklanmamız gerekiyor.

Discord’a Geçiş

Bu yazıda Discord’dan birkaç defa bahsettiğimizi fark etmişsinizdir. Bunu durduk yere yapmadık tabii. Discord’un, mevcut kulüp sistemimiz için harika bir alternatif sunduğunu düşünüyoruz. Discord dolu dolu birçok özelliğe sahip olduğu için kulüp üyeleri oyunlarını canlı olarak birbirleriyle paylaşabiliyor veya sesli sohbet esnasında gürültü azaltma teknolojisinden faydalanabiliyor. Aynı zamanda Discord yeni özellikler ve işlevlerle düzenli olarak güncelleniyor ve birçoğumuz neredeyse her gün sadece oyun oynamak için değil, oyunlardan önce ve sonra arkadaşlarımızla sohbet etmek için de bu uygulamayı kullanıyoruz. Şu anda piyasada birçok harika araç olsa da bizim naçizane fikrimiz Discord’un aralarında en iyisi olduğu.

Discord’la işbirliği yaparak topluluklarını bir arada tutmak isteyen oyuncular için sancısız bir geçiş dönemi sunmak için çalışıyoruz. Kulüpler resmi olarak kapanmadan önce önümüzdeki aylarda daha detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız ama burada amacımız bir Discord sunucusu oluşturmanızı, sunucuyu kulüp üyelerinizle paylaşmanızı ve hiçbir sorun yaşamadan birlikte LoL oynamaya devam etmenizi kolaylaştırabilmek.

Gelecek Güncellemeler

Şu anda kulüpleri 2020’nin sonunda, Sezon Öncesi Dönem’de devre dışı bırakmayı planlıyoruz. Sezon Öncesi Dönem, League of Legends için doğal bir geçiş dönemi görevi görüyor ve oyunculara kulüp üyeleriyle birlikte plan yapabilecekleri kadar zaman sunacağını umuyoruz.

Tabii ki bu konuda sizin geribildirimlerinizi almak ve geçiş sürecinde sizin için en önemli şeylerin ne olduğunu öğrenmek de istiyoruz. Önümüzdeki aylarda, gerçekleşecek bu geçiş planını iyileştirmek için sunacağınız fikirlerinizi dinleyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here