The Intel SSD D5-P5316 is the industry’s first 144-layer QLC design, which optimizes and accelerates legacy capacity storage. The responsiveness of Intel 3D NAND QLC with high capacity and performance is targeted for the warm storage segment. Intel introduced the D5-P5316 in December 2020. (Credit: Intel Corporation)

Yenilikler:  Bugün, Intel’in Bellek ve Depolama 2020 etkinliğinde şirket, müşterilerin dijital dönüşümün zorluklarını aşmalarına yardımcı olmak için altı yeni bellek ve depolama ürününü vurguladı. Bellek ve depolamada ilerlemenin anahtarı olan Intel, Intel® Optane ™ Katı Hal Sürücü (SSD) Serisine iki yeni eklemeyi duyurdu: Intel® Optane ™ SSD P5800X, dünyanın en hızlı veri merkezi SSD’si ve Intel® Optane ™ Bellek İstemci için H20, oyun ve içerik oluşturma için performans ve genel üretkenlik sunar. Optane, belleği CPU’ya yaklaştırarak modern bilgi işlem gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur. Şirket ayrıca bulut ve kurumsal müşteriler için 3. nesil Intel® Optane ™ kalıcı belleğini (kod adı “Crow Pass”) sunma niyetini açıkladı.

“Bugün, hafıza ve depolama yolculuğumuz için önemli bir an. Bu yeni Optane ürünlerinin piyasaya sürülmesiyle yeniliğimize devam ediyor, bellek ve depolama portföyümüzü güçlendiriyor ve müşterilerimizin dijital dönüşümün karmaşıklığında daha iyi gezinmelerini sağlıyoruz. Optane ürünleri ve teknolojileri, iş hesaplamasının ana akım unsuru haline geliyor. Ve Intel’in bir parçası olarak bu liderlik ürünleri, yapay zeka, 5G ağ iletişimi ve akıllı, otonom uç dahil olmak üzere uzun vadeli büyüme önceliklerimizi ilerletiyor. “
–Alper İlkbahar, Intel Veri Platformları Grubu başkan yardımcısı ve Intel Optane Grubu genel müdürü

Intel Başka Neler Duyurdu:  Intel ayrıca 144 katmanlı hücre belleğine sahip üç yeni NAND SSD’yi duyurdu: Intel SSD 670p, şirketin genel bilgi işlem için yeni nesil 144 katmanlı dört düzey hücreli (QLC) 3D NAND SSD; dünyanın ilk pazara sunulan 144 katmanlı üç düzey hücreli NAND tasarımı Intel SSD D7-P5510; ve Intel SSD D5-P5316, sektörün ilk 144 katmanlı QLC NAND çevresinde oluşturulmuş daha yüksek yoğunluklu, daha yüksek dayanıklılığa sahip bir SSD.

Intel Optane Teknolojisi Neden Önemlidir:  Bugünün Intel Optane teknolojisi duyuruları ile Intel, veri merkezi belleği ve depolama piramidinde, hem DRAM hem de NAND özelliklerini birleştiren yeni bir katman oluşturmaya devam ediyor. Intel Optane SSD’ler, sunucu başına ölçeği artırmak ve gecikmeye duyarlı iş yükleri için işlem maliyetlerini azaltmak için hızlı önbelleğe alma ve hızlı depolamayla veri kaynağı darboğazlarını azaltır ve uygulamaları hızlandırır.

Intel Optane kalıcı bellek, Intel’in kalıcılık, kapasite, uygun fiyat, düşük gecikme süresi ve bellek benzeri hız sunan bir bellek ve depolama çözümü vizyonudur. Intel Optane kalıcı bellek ile Intel, bellek ve depolama hiyerarşisini yeniden tasarlayarak bellek ve depolama için ayrı bir kapasite ve performans katmanı olarak kullanılmasını sağladı. Bu yaklaşımla, DRAM’ın performans katmanı ve kalıcı belleğin kapasite katmanı olduğu iki katmanlı bir bellek mimarisi oluşturmak mümkündür. Depolama durumunda, Optane kalıcı bellek, NAND kapasite katmanının performans katmanı olarak kullanılır.

Intel Optane kalıcı bellek, CPU’ya çift veri hızlı veriyolu aracılığıyla takılır ve DRAM hızlarında doğrudan yükleme ve depolama erişimi sağlar; uçucu değildir, bellek ve depolamanın en iyi öğelerini birleştirir.

Intel, 3. nesil Intel Optane kalıcı bellek, kod adı “Crow Pass” ve gelecekteki Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemcilerle (kod adı “Sapphire Rapids”) ile benzersiz bellek ve depolama portföyünü daha da güçlendirecek ve genişletecektir.

Neden 144 katmanlı hücre belleği NAND Önemlidir:  Bugün duyurulan üç yeni NAND SSD, yüksek kapasiteli sürücüler için temel teknoloji olarak TLC ve QLC’yi kurmak için yeni kilometre taşlarını temsil ediyor. Intel® 3D NAND SSD 670p, Intel’in genel kullanıma yönelik bilgi işlem için yeni nesil 144 katmanlı dört düzey hücreli (QLC) 3D NAND SSD’sidir. Intel SSD D7-P5510, dünyanın ilk pazara sunulan 144 katmanlı TLC NAND tasarımıdır ve Intel SSD D5-P5316, endüstrinin ilk 144 katmanlı QLC NAND’ı etrafında oluşturulmuştur. Intel, son on yılda bu teknolojileri geliştiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here