Resmi olarak, cyberpunk video oyunları türünde artık iki büyük isim var. Birincisi, video oyun tarihinin uzun zamandır temel bir parçası olan Deus Ex ve ikincisi, uzun zamandır beklenen yeni meydan okuyucumuz Cyberpunk 2077. Karşılaştırmalar kaçınılmaz çünkü iki oyun arasındaki benzerlikler şaşırtıcı ve bunu yapmanın pek çok yolu yok. bir cyberpunk oyunu oluşturun.

Öyleyse soru şu: Deus Ex oyunlarının sadık hayranları Cyberpunk 2077’nin Gece Şehri’nde kendilerini evlerinde hissedecekler mi? Tüm cyberpunk oyunları aynı mı? Ve Cyberpunk 2077’nin genital kaydırıcıları tek başına giriş ücretine değer mi? Tersine, işlevsiz fütüristik türe daha derin bir araştırma yapmak isteyen Cyberpunk 2077 oyuncuları olabilir. Bu nedenle, ameliyat masasında her iki oyunu da inceleyip neyden yapıldığını göreceğiz, böylece kendiniz karar verebilirsiniz.

Benzerlikler: Sibernetik Artışlar

Bu türe cyberpunk denmesinin nedenlerinden biri, insan mekanik insan modifikasyonlarının her yerde bulunan doğasıdır. Cyberpunk oyunlarında ve hatta filmlerde neredeyse herkes bir cyborg’dur ve yüzde 100 saf bir insan ender bir maldır.

Her iki cyberpunk oyunu da bu yönü ustaca tamamlıyor. Deus Ex, artırımların ödenmesi gereken yüksek bir bedele sahip olmasını sağlar, genellikle yalnızca zenginlerin karşılayabileceği özel bir tekelleştirilmiş ilaç gerektirir ve yoksulluk açığını genişletir. Bu arada, Cyberpunk 2077, sibernetiği, sokak fareleri için bile daha erişilebilir hale getiriyor .

Farklılıklar: Yerel Ayara Odaklanma

Şimdi, iki oyun arasındaki temel fark, Cyberpunk 2077’nin daha çok, her şeyin büyük bir şehirde gerçekleştiği bir Grand Theft Auto oyunu gibi yapılandırılmış olmasıdır. Dünyayı mega şirketlerden kurtarmak tam anlamıyla dünyayı saran bir macera değil.

Çoğu Deus Ex oyununda amaç tam olarak budur. Anlatı, oyuncuları Hong Kong’dan Detroit’e dünyanın farklı bölgelerine götürüyor. Zaman zaman, gerçek oynanabilir alan daha küçük olmasına ve daha az özgürlük vermesine rağmen, Cyberpunk 2077 ölçeğinde daha da destansı hissedebilir.

Benzerlikler: Çok Katmanlı RPG

Her iki oyun da kendi başlarına bonafide RPG’lerdir ve tüm cyberpunk RPG’lerde olduğu gibi (ne kadar az sayıda olduğu ile birlikte), birden fazla oyun stiline izin verir. Aslında, oyuncuların yapmasına izin verdiklerinde çoğu fantezi RPG’den daha esnek olabilirler.

Hem Deus Ex oyunlarında hem de Cyberpunk 2077’de, oyuncular her şeyi hackleyebilir, gung-ho, dilimleyebilir veya gizlice her şeyden kaçabilir. Deus Ex’de, dünyayı değiştiren bir durumdan çıkmak için konuşmanın ek bir avantajı bile var. Söylemeye gerek yok, her iki oyunun tekrar değeri çatıdan geçiyor.

Farklılıklar: Kapsamlı Komplo Planı

Deus Ex’in siberpunk ortamıyla tartışmasız daha iyi yaptığı bir şey, kötü adamlarını, yani her şeyi kontrol eden mega şirketleri iyi kullanmaktır. Deus Ex’de, arka planda sizden daha büyük bir şeyin gerçekleştiği konusunda her zaman gizemli bir his vardır, tıpkı bir Dan Brown kitabında olduğu gibi, cyborgs ve altın renk derecelendirme dışında.

Buna kıyasla Cyberpunk 2077 , tüm çiplerini ve kartlarını masanın üzerine koyar, böylece karakterleri dinlerken dikkat sürenizin sadece yarısını vermiş olsanız bile tam olarak neler olduğunu bilirsiniz. Oyunun size hemen attığı tüm şokla, 20 saatlik kampanya devam ederken artık pek çok şey sizi şaşırtamaz. Bu, Deus Ex’in yavaş yanma ilerlemesinin daha iyi sonuç verebileceği yerdir.

Benzerlikler: İkisi De Birinci Şahıs

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077’nin birinci şahıs görünümünde olacağını açıkladığında, muhtemelen birçok The Witcher 3 hayranını kapatma riskini almışlardı. Bunun nedeni, oyunun yerleşik bir üçüncü şahıs RPG’den çok Deus Ex’e daha yakın görünmesini ve görünmesini sağladı.

Bununla birlikte, oyunun ne kadar çeşitli olduğuna göre, Cyberpunk 2077’nin birinci şahıs görüşü, daldırma söz konusu olduğunda ağır işlerin büyük bir bölümünü yaptı. Örneğin silahla oynama, her iki oyunda da çok daha hassastır ve geliştiricilerin optik büyütmelerle daha iyi oynamasına izin verir.

Farklılıklar: Oynanış Hızı

Deus Ex, 2016 gibi yakın zamanda piyasaya sürülen daha modern FPS oyunlarına sahip olmasına rağmen, hala yavaş tempolu köklerine bağlı kaldı. Orijinal Deus Ex, Doom ve hatta Half-Life gibi daha yüksek oktanlı atıcılara kıyasla oldukça farklıdır.

Cyberpunk 2077, her iki dünyanın da en iyisine sahip olmayı seçti. FPS silahlarını ateşleyen oyun tarzı, genellikle Borderlands gibi çılgınca bir nişancıyı anımsatıyor ve ekranda pek çok şey var. Deus Ex’in daha sakin yaklaşımının aksine, sinematikler bile aksiyon filmi sekansları gibi görünecek şekilde yapılmıştır.

Benzerlikler: Dallara Ayrılan Anlatı Seçimleri

Bugünlerde çoğu RPG’de olduğu gibi, ikiden fazla sona sahip olmak her zaman bir zorunluluktur. Her iki oyun da bu konuda RPG gücünü esnetiyor ve bu varlık, elbette geliştiricilerin ortaya koyduğu şeye göre hangi yolu seçeceğinizi seçme özgürlüğü olacaktır.

Her iki oyunda da kimi öldüreceğinizi seçmekten taraf seçmeye kadar verdiğiniz tüm küçük ve büyük oyun kararları, kendi büyük finalinizin kişiselleştirilmiş bir versiyonunu oluşturur. Tüm neon ve hızlı oynanış nedeniyle Cyberpunk 2077’de daha az belirgin olabilir ama orada.

Farklılıklar: Hikaye Anlatma Temaları

Ne söylemek istediklerini bilmek için her iki oyunu da oynamanıza gerek yok. Her birinin fragmanını görmek, belirledikleri tonu göstermelidir. Deus Ex oyunları her zaman büyük ölçüde idealizme ve politikaya eğildi ve hikayesini daha karmaşık ve ilgi çekici hale getirdi.

Cyberpunk 2077, felsefeden çok, Los Angeles veya Las Vegas’ın fütüristik bir simülasyonunda istediğinizi yapmakla ilgilidir. Bu bakımdan sanal turizm gibi, ölüm ve herkesin ikiye katlama şansı daha yüksek.

Benzerlikler: Cyberpunk

Eh, bu zaten verilmiş ve başlıklardan birinin adına bile. Her iki oyun da adı ve doğası gereği cyberpunk’tur. Onları bilimkurgudan ayıran şey, yakın gelecekte kurulmaları ve daha ütopik bilim kurgu dünyalarına kıyasla daha ilişkilendirilebilir bir topluma sahip olmalarıdır.

Cyberpunk türlerinin ana bileşeni, mevcut tüm yüksek teknolojiye rağmen her zaman yoksullarla elit arasındaki çılgın boşluk olacaktır. Bu nedenle, bu, oyunun hikayelerinin en çok vurgulanan kısmı ve Cyberpunk 2077’de bile merkez sahneyi alıyor.

Farklılıklar: Yakın Geleceğe Bakış Açıları

Yine de, cyberpunk cephesine rağmen , Cyberpunk 2077 ile Deus Ex’in yakın geleceğe bakış açısı arasında önemli bir tutarsızlık var. Deus Ex, her zaman savaşın veya kıyametin eşiğinde olan daha kasvetli ve kasvetli bir dünya sunuyor.

Görünüşe göre Cyberpunk 2077, canlı neonlarından ve heyecan verici seslerinden, neredeyse herkesin büyük resmi görmezden geldiği ve masumiyetin yanı sıra sağlıklılığın da çok az değeri olduğu her şeyden daha çok zevk alıyor. Yakın gelecekte hangisini tercih edeceğinizi size bırakacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here