Bu o olabilir, biliyorsun. Bunun, ikonik hepsi bir arada tasarımı ve Intel işlemcileriyle, bildiğimiz şekliyle iMac’in son sürümü olma ihtimali oldukça yüksek. Belki de bu Intel işlemcilerin Apple silikona geçmeden önce hız artışına sahip olma şansı vardır , ancak ne olursa olsun, çıkış yolundadırlar.

Yine de iMac sessizce çıkmıyor. 2020 27 inç iMac, bir CPU desteği, SSD depolama alanı ve güncellenmiş grafiklerle en iyi performans gösteren biri olarak dikkatinizi çekiyor. Dikkate alınması gereken başka özellikleri de var – yani yeni bir nano dokulu cam ön cephe – ancak vurgu hızda. Birden çok işlem çekirdeğinden (video düzenleyiciler, grafik yazılımı, veritabanları vb.) Yararlanan bir yazılıma güveniyorsanız, yeni iMac hız ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bu incelemedeki iMac, işlemci, grafik kartı, bellek, depolama ve nano doku ekranına yükseltmeler içeren sipariş üzerine oluşturulmuş bir modeldir. Bu yükseltmelerle, inceleme birimimizin fiyatı 4.499 $ ‘dır.

İçeride ne var: Intel, daha fazla bellek, hızlı grafikler

27 inç iMac’in kalbinde, 2019’da tanıtılan 9. nesil CPU’ların yerini alan yeni 10. nesil Intel Core işlemciler yer alıyor. İnceleme birimimizdeki işlemci, 5.0 GHz’e kadar Turbo Boost özellikli 3.6 GHz 10 çekirdekli Core i9’dur. . Bu, üst düzey 2.299 $ ‘lık standart yapılandırma modelinin fiyatına 400 $ ekleyen bir sipariş üzerine oluşturma seçeneğidir.

27 inç iMac’in bu nesli artık tüm modellerde CPU’da Hyper-Threading standardına sahip. Hyper-Threading, her işlemci çekirdeğinin aynı anda iki iş parçacığı çalıştırmasına izin verir ve CPU performansına yardımcı olur. Önceden, yalnızca siparişe göre üretilmiş 9. nesil 3.6 GHz 8 çekirdekli Core i9 işlemciye sahip 27 inç iMac Hyper Threading’i destekliyordu.

İMac incelememizin yapabileceği hız hakkında bir fikir edinmek için birkaç karşılaştırma testi yaptık. Başlangıç ​​olarak, Geekbench 5’i çalıştırdık ve sonuçları, Geekbench’in web sitesinde kaydettiği diğer Mac’lerle karşılaştırdık.

Geekbench 5 tek çekirdekli sonuç

27in imac 2020 geekbench tek çekirdekli
Sonuçlar puanlardır. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir. Büyütmek için tıklayın.

Geekbench’in tek çekirdekli testlerinde, yeni iMac, selefi 3.6GHX 8 çekirdekli Core i9’daki sipariş üzerine inşa seçeneğinden yüzde 10 daha hızlıydı. 3.0 GHz 10 cole Xeon W ile mevcut giriş seviyesi iMac Pro’ya göre yüzde 19 artış veya temel model Mac Pro’da 3.5 GHz 8 çekirdekli Xeon W’ye göre yüzde 26 iyileştirme biraz daha etkileyici.

Geekbench 5 çok çekirdekli sonuçlar

27in imac 2020 geekbench çok çekirdekli
Sonuçlar puanlardır. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir. Büyütmek için tıklayın.

Geekbench’in çok çekirdekli testlerinde, yeni iMac’in selefine göre yüzde 18, temel model Mac Pro’ya göre ise yüzde 20’lik bir artış gördük. Yeni iMac ve iMac Pro, yüzde 6 daha hızlı iMac ile performans açısından yaklaşıyor.

Apple, standart yapılandırmalarda hala yalnızca 8 GB RAM sunar, ancak desteklenen maksimum bellek miktarı 64 GB’tan 128 GB’a yükselmiştir. Ancak, Apple’ın daha yüksek RAM yükseltmeleri için fiyatları delicesine pahalıdır; 128 GB’a yükseltme 2.600 dolardır.

Üçüncü taraf satıcılardan daha ucuz RAM fiyatları bulabilirsiniz ve neyse ki 27 inç iMac’in RAM’i kullanıcı tarafından erişilebilir ve kendiniz daha fazla RAM ekleyebilirsiniz. Bu yazının zamanda, (iki 32GB DDR4 2666MHz SODIMM’leri içeren) bir 64GB hafıza seti Önemli $ 310. İMac’in dört bellek yuvasını doldurmak için bunlardan iki tane satın alın ve 620 $ karşılığında 128 GB’a sahip olacaksınız (nakliye ve vergilerden önce). Bu, standart 8 GB’ı boşaltmanın (veya belki de satmanın) maliyetini düşünseniz bile, yaklaşık 2.000 $ ‘lık bir tasarruf demektir.

27in imac 2020 ram
27 inç iMac, bilgisayarın arkasındaki bir bölmeden kullanıcı tarafından erişilebilen dört bellek yuvasına sahiptir.

Kendi başınıza yükseltemeyeceğiniz şey, 27 inç iMac ile birlikte gelen katı hal sürücüsüdür çünkü SSD’ler iMac’in anakartının bir parçasıdır. Apple eskiden, yüksek kapasite sunarken hızdan ödün veren (ancak yine de tek başına bir sabit diskten daha hızlı olan) SSD ve sabit diskleri birleştiren Fusion Sürücüleri sunuyordu. Bu sefer Apple, Fusion Drive’dan vazgeçerek hıza öncelik vermeye karar verdi.

SSD’ler, sabit sürücülerden ve Fusion Sürücülerden daha pahalıdır, bu nedenle standart konfigürasyonların fiyatlarını Apple’ın satmayı sevdiği 1.799 $ / 1.999 $ / 2.299 $ seviyelerinde tutmak için, depolama miktarı daha önce sunulandan daha azdır. Bu, daha fazla alan istiyorsanız (mevcutsa) yükseltme için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. 1.799 dolarlık model, 256 GB SSD içerir ve yükseltme seçeneğine sahip değildir. 1.999 dolar ve 2.299 dolarlık modellerde 512 GB SSD bulunur ve 200 dolara 1 TB’a veya 600 dolara 2 TB’a yükseltebilirsiniz. (2.299 $ ‘lık modelde ayrıca 4TB (1.200 $) ve 8TB (2.400 $) SSD seçenekleri vardır.) Thunderbolt 3 / USB-C veya USB-A ile bağlanan harici bir sürücüyü de bağlayabilirsiniz.

Daha fazla hız iyileştirmesi mi istiyorsunuz? Bunu grafik kartında bulabilirsiniz. Apple şimdi Radeon Pro 500X serisinden bir yükseltme olan Radeon Pro 5000 XT serisi grafikleri kullanıyor (önceki 2.299 dolarlık model için bir Radeon Pro Vega 48 seçeneği mevcuttu). İnceleme birimimiz, yalnızca 2.299 $ iMac için 500 $ ‘lık bir yükseltme olan 16GB Radeon Pro 5700 XT ile donatılmış olarak geldi.

27in imac 2020 bağlantı noktaları
27 inç iMac’in arkasında standart bağlantı noktaları (soldan sağa): bir kulaklık jakı, bir SDXC kart yuvası, dört USB 3 bağlantı noktası, 2 Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı noktası ve gigabit ethernet.

İMac’i hızlandıran birkaç başka güncelleme var. Artık yerleşik gigabit ethernet’i 10 gigabit ethernet’e yükseltmek için 100 dolarlık bir seçenek var. Ve arkadaki SDXC kart yuvası artık önceki UHS-I uygulamasından daha hızlı okuma / yazma hızlarına sahip olan UHS-II veri yolu arayüzünü kullanıyor.

Parlamaya veda edin — 500 $ karşılığında

İMac varsayılan olarak, Apple’ın “standart cam” adını verdiği parlak bir cam ön yüze sahiptir. Apple’ın parlak cam kullanmasının ana nedeni, kontrastın tipik mat ekranlardan daha iyi olmasıdır. Mesele şu ki, parlama yüzünden her zaman parlak ekranlardan nefret etmişimdir. Üstesinden gelebildiğim yansımalar; Bunların ötesine bakmak için kendimi eğittim. Ancak, özellikle bir çalışma alanında sınırlı yerleştirme seçenekleriyle uğraşırken, parlamayı aşmak daha zordur. Ofis masamın arkasında bir pencerem var ve günün belirli saatlerinde, güneş yoldan çekilinceye kadar parlama etrafında çalışmak için kendimi bükmem gerektiğini kabul ettim.

Apple, iMac’i sivriltilmiş kenarlara sahip olacak şekilde yeniden tasarlamadan önce, ön cam mıknatıslarla tutulmuştu ve uygun aletlerle kaldırabiliyordunuz. Ve üçüncü taraf şirketler, bir kaplama ile parlamayı kesebilecek ürünler sunmaya çalıştı. Ancak camsız olmak veya üçüncü taraf bir çözüm kullanmak, iMac’in tasarımının zarafetini bozdu.

Yeni 27 inç iMac’te, Apple şimdi Apple’ın Pro ekranlı XDR’ında sunulan aynı nano dokulu cam seçeneği sunuyor . Kaplama kullanmak yerine cama “nano yapıları” aşındıran mat benzeri bir yüzeydir. Apple’a göre bu, görüntü kalitesini ve kontrastı mat bir kaplamadan daha iyi korumaya yardımcı oluyor.

Apple’ın inceleme birimimiz nano dokulu camla birlikte gelir. Yıllar boyunca pek çok iMac gördükten sonra – eski parlak Apple ekranları, MacBook’lar ve hatta iPhone ve iPad’den bahsetmeye bile gerek yok – Apple’ın parlak olmayan bir iMac’i görmek garipti . İMac kapalıyken, cam buzlu gibi görünüyor ve ayna etkisi neredeyse hiç görülmüyordu. İMac’i açıp birkaç saat kullandığımda herhangi bir yansıma fark etmedim ve parlama tamamen kaybolmamış olsa da, çok daha yönetilebilirdi. Kontrast konusuna gelince, parlak bir ekrana göre bir farkı fark etmekte zorlandım. Genel olarak, nano cam ekran çok tatmin ediciydi ve gözlerim günün sonunda her zamanki gibi gergin hissetmedi.

27in imac 2020 nano doku
Solda Apple’ın standart camı, hepimizin aşina olduğu parlak ön kısım var. Sağda, yansımaları ve parlamayı azaltan mat bir ekran oluşturan yeni nano dokulu cam var.

Nano dokulu cam bir kazanan, ancak pahalı bir teklif: ekstra 500 dolar. Göz yorgunluğunu yönetmeniz gerekiyorsa veya ekran işinin üretiminiz için kritik olduğu bir ortamdaysanız buna değer. Teknoloji analistlerinin, gazetecilerin ve diğer destekçilerin nano dokulu camın zamanla fiyatı düşecek türden bir şey olduğunu düşündüklerini söylediklerini duydum, ancak o kadar emin değilim. Bu iMac’i istiyorsanız, ancak nano dokulu cam seçeneğinin fiyatının düşeceğini umduğunuz için erteliyorsunuz, beklemeyi bırakın. Ancak, iMac için planlarınız, örneğin paylaşılan bir aile veya ofis ortamında veya kendiniz için genel bir kişisel bilgisayar gibi daha az kritikse buna ihtiyacınız var mı? Belki değil.

Camın arkasında — nano dokulu veya standart — 5120×2880 piksel çözünürlüğe, P3 renk gamını destekleyen ve 500 nit parlaklığa sahip bir Retina 5K ekran var . Her zaman birinci sınıf bir ekran oldu ve hala öyledir, ancak şimdi daha da iyi yapan şey, iMac’in, çalışma alanınızın ortam aydınlatmasına göre ekranın beyaz dengesini otomatik olarak ayarlamak için sensörleri kullandığı True Tone için yeni destek. True Tone’u sevmiyorsanız, Sistem Tercihlerinin Ekranlar bölümünde kapatabilirsiniz.

Video konferansta daha iyi

Evde daha fazla insanın çalıştığı ve video konferansın iş, uzaktan eğitim ve eğlencede daha önemli hale geldiği bir çağdayız. Bir bilgisayarda video konferans özellikleri artık bir önceliktir.

Sonsuza kadar gözüken bir 720p FaceTime kameraya sahip olduktan sonra Apple, 27 inç iMac’te 1080p FaceTime kameraya yükseltti. Yeni FaceTime kamera , kameranın görüntü işlemesini gerçekleştiren iMac’in yerleşik T2 yongasıyla çalışır . (T2, iMac’in güvenlik özellikleri için de kullanılır.)

Aşağıdaki örneklerde, görüntü kalitesindeki fark oldukça açıktır. 720p FaceTime kameradan gelen ilk görüntü sıcak bir karmaşa. Yeni iMac 1080p FaceTime kameradan ikinci görüntü, daha iyi ışık kullanımı, daha az görüntü paraziti ve daha iyi renk tutarlılığı ile büyük bir gelişmedir.

imac facetime 720p
Eski 720p FaceTime kameradan görüntü örneği. Ugh.
imac facetime 1080p
Yeni 1080p FaceTime kamera ve T2 uygulamasından görüntü örneği. Çok çok daha iyi.

Video konferansın ses bileşenini unutmayalım. 27 inç iMac, Apple’ın “stüdyo kalitesinde” olarak adlandırdığı üç yerleşik mikrofona ve yüksek ve temiz stereo hoparlörlere sahiptir. Ses donanımı bağlamak için ek seçenekler olarak kablolu kulaklık veya harici hoparlörlerin yanı sıra USB bağlantı noktaları ve Bluetooth kullanmayı tercih ederseniz bir kulaklık jakı vardır.

Ufukta elma silikonu

Bu incelemenin açılışında söylediğim gibi, bu büyük olasılıkla iMac’in bu neslinin son yinelemesi. Bunun nedeni, Apple’ın kendi Mac işlemcilerini ürettiğini ve bu yılın sonunda ilk Apple silikon Mac’leri görebileceğinizi duyurmasıdır . Bunu göz önünde bulundurarak, Intel tabanlı bir Mac’e yatırım yapmaktan çekiniyor olabilirsiniz.

Apple, Apple silikon geçişi tüm hızıyla devam ederken bile Intel Mac’lerini desteklemeye devam edeceğini söyledi, ancak bu desteğin ne kadar süreceğini Apple söylemeyecek. 2006 yılında şirket , PowerPC’den Intel işlemcilere geçtiğinde benzer bir geçiş yaptı ve bu PowerPC Mac’ler birkaç yıl boyunca desteklendi.

Tarih herhangi bir rehber ise, şirketin sözüne sadık kalmasını bekleyin. Yine de bu Apple ve şirket sonunda sizi yeni donanıma yönlendirmek için bir şeyler yapacak. Piyasada milyonlarca Intel tabanlı Mac var, bu yüzden bunun gerçekleşmesi çok uzun sürecek.

wwdc20 powerpc osx intel
Apple, PowerPC’den Intel’e ve Mac OS 9’dan OS X’e geçerek büyük geçişlerle ilgili deneyime sahiptir.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, Apple’ın yeni Mac’lerini nasıl piyasaya süreceği. Apple resmi olarak bir yayın takvimi açıklamadı ve spekülasyon, Apple silikonunun genel tüketiciye daha çok yönelik makinelerde lansmanını yapacağı, yüksek performanslı bilgisayarların ise en son güncellenen bilgisayarlar olacağı yönünde. Bu, belki de MacBook Air ve Mac mini’nin ilk Apple silikon Mac’ler olduğu anlamına gelebilir. 27 inç iMac piyasaya sürüldüğünden beri, bir Apple silikon versiyonunun piyasaya sürülmesine en az bir yıl geçmesi gerekebilir.

Sonra yeni bir Apple silikon iMac’in yeni bir tasarıma sahip olacağı fikri var. Apple’ın Pro Display XDR’ına benzer bir form alabileceği söyleniyor. Ayrıca Face ID, Wi-Fi 6, daha küçük çerçeveler ve çoğu iPhone ve iPad uygulamasıyla uyumluluk gibi beklediğimiz özellikleri de içerebilir. Bu heyecan verici bir teklif.

Bir Apple silikon iMac’in nihayet piyasaya sürülmesinin satın alma kararını biraz daha karmaşık hale getirdiğini söylemek yeterli. Karar vermenize yardımcı olmak için işinizi düşünün. İşleri halletmek için kesinlikle daha hızlı bir makineye ihtiyacınız varsa, Apple’ın sizi yıllarca destekleyeceğini bilerek ve yazılımınızın verimli çalışacağından emin olarak şimdi yatırım yapın. Düşünceniz daha çok yeni bir şeye sahip olma arzusuyla ilgiliyse ve üretkenlikle ilgili daha az şey varsa, Apple silikonunu beklemekten zarar gelmez.

Sonuç olarak

Bir üretim ortamında daha eski bir iMac’iniz varsa, yeni iMac’e yatırım yaparsanız avantajlardan yararlanacaksınız. Apple’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde sizi destekleme taahhüdü konusunda endişelenmeyin. Yapacaklar. Ve yazılımınızın iMac’in CPU’sundan en iyi şekilde yararlanacağından emin olabilirsiniz.

Geçen yıl içinde bir iMac veya hatta bir iMac Pro satın aldıysanız, yeni iMac’in hız avantajı artmaktadır. İkinci ve hatta üçüncü nesil Apple silikon Mac’leri beklemeyi düşünün. O zamana kadar, Apple silikon için kullandığınız yazılımın en yüksek performansı almanızı sağlayan yerel sürümleri olabilir.

Unutulmaz bir tasarımın son yinelemesi olan 27 inçlik yeni iMac oldukça etkileyici bir izlenim bırakıyor. Kullanıcıların beklediği yeni özelliklere sahip ve Apple silikon Mac’ler piyasaya sürülürken çok kullanışlı bir makine olacak ve yazılım gelişecek. Değişim zamanı, ancak bu iMac’in kazanan olarak çıktığını görmek güzel.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here